Blokada tylnego koła roweru

Blokada tylnego koła roweru – to rodzaj zabezpieczenia rowerowego mający za zadanie zablokować możliwość obrotu i ewentualnego demontażu tylnego koła wyposażonego w nią roweru.

Budowa i działanie

Blokada tylnego koła w rowerze zasadą działania przypomina kłódkę. Obudowę blokady mocuje się zazwyczaj na tylnym trójkącie w okolicach mocowania bagażnika i błotnika. Mocuje się ją do roweru na stałe. Posiada ona ruchomy pałąk, który podczas zamykania opina obręcz koła wraz z oponą. Mechanizm posiada zamek odblokowywany typowo przy użyciu klucza. W niektórych modelach blokada na koło rowerowe połączona jest z dodatkową linką lub łańcuchem, co poza zablokowaniem koła umożliwia przypięcie całego roweru.

Zastosowanie

Blokada na tylne koło roweru jest popularnym rodzajem zabezpieczenia stosowanym w rowerach miejskich i szczególnie holenderskich. Można natomiast ją zastosować w każdym typie roweru, o ile możliwy będzie jej montaż. Tego typu blokada uniemożliwia jazdę rowerem, gdy jest założona oraz zdjęcie zabezpieczonego nią koła.