Bukłak rowerowy

Bukłak rowerowy – to akcesorium rowerowe pozwalające na przewożenie płynu i umożliwiające nawadnianie organizmu w czasie jazdy.

Budowa

Bukłaki rowerowe budowane są w formie worka z tworzywa sztucznego połączonego z giętką rurką. Rurka łączy się z bukłakiem przy jego dnie, a na drugim zakończeniu posiada ustnik umożliwiający picie. W górnej części bukłaka znajduje się otwór umożliwiający wlanie do jego wnętrza płynu. Stosuje się zamknięcia strunowe lub oparte o zakrętkę. Bukłaki posiadają w zależności od modelu do kilku litrów pojemności i wykorzystuje się je w połączeniu z plecakiem lub kamizelką, gdzie bukłak umieszczany jest wewnątrz plecaka, a rurka wyprowadzana jest na zewnątrz.

Zastosowanie

Bukłak na rower umożliwia picie w trakcie jazdy bez zbytniego zaangażowania rąk. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie w porównaniu do sięgania po bidon. W związku z tym plecaki rowerowe z bukłakiem znajdują szczególnie zastosowanie u rowerzystów, dla których ten czas jest istotny, są to zwłaszcza rowerzyści jeżdżący w trudnym górskim terenie, gdzie podczas pokonywania przeszkód na trasie nie ma wystarczająco dużo czasu na sięganie po bidon. Plecak rowerowy z bukłakiem dodatkowo umożliwia przewożenie innych drobnych rzeczy w kieszonkach.