Ładowarka rowerowa

Ładowarka rowerowa – to urządzenie elektroniczne umożliwiające ładowanie innych urządzeń elektronicznych na rowerze w czasie jazdy.

Zasada działania i budowa

Ładowarka na rower działa we współpracy z dynamem w piaście przedniego koła. Jest niewielkim urządzeniem z układem elektronicznym zabudowanym w małej obudowie, którą przypina się do roweru. Z urządzenia poprowadzone są dwa przewody – jeden łączący ładowarkę z dynamem, a drugi z portem USB umożliwiający poprowadzenie go w zależności, gdzie chcemy ładować urządzenia. Ładowarka rowerowa ma za zadanie utrzymywać stałe parametry prądu wytwarzanego przez dynamo. Nowoczesne dynamo jest w stanie jednocześnie zasilać oświetlenie roweru i ładowarkę, co pozwala np. na ładowanie telefonu na rowerze w czasie jazdy.

Zastosowanie

Tego typu urządzenie może być stosowane tylko w rowerach z prądnicą w przednim kole. Są to zazwyczaj rowery miejskie lub turystyczne. Pozwala ona na bezpośrednie ładowanie urządzeń jak telefony czy nawigacje, a także na ładowanie powerbanków, umożliwiając np. wykorzystanie wytworzonej energii podczas campingu w czasie dłuższej wyprawy.