Osłona koła rowerowego

Osłona koła rowerowego – to akcesorium rowerowe zabezpieczające koło przed wpadnięciem w nie i wkręceniem niepożądanych rzeczy.

Budowa

Osłona na koło rowerowa zazwyczaj przybiera kształt wycinku koła z otworami na elementy konstrukcyjne roweru i hamulce czy zapięcie rowerowe. Wykonane są z dwóch oddzielnych części na obie strony koła lub z jednej połączonej nad błotnikiem, do którego są zwykle mocowane. Osłony wykonywane są z jednolitego materiału lub w formie siatki. Częściej spotykane są osłony na koło tylne niż przednie.

Zastosowanie

Osłona koła zazwyczaj instalowana jest w rowerach miejskich lub trekkingowych posiadających pełne błotniki. Przede wszystkim ma stanowić zabezpieczenie przed wkręceniem się w szprychy luźnych części garderoby jak np. sukienka. Stanowi także dodatkowe zabezpieczenie przy używaniu fotelika rowerowego przed włożeniem w szprychy przez dziecko nogi lub przed luźnymi elementami bagażu przewożonego na bagażniku. Dodatkowo ze względu na różne wzory może być elementem wpływającym na estetykę roweru, a wykonana z jednolitego materiału może stanowić uzupełnienie błotnika.