Osłona ramy rowerowej

Osłona ramy rowerowej – to akcesorium mające za zadanie ochronę ramy roweru przed otarciami i uderzeniami w osłanianych przez nią miejscach.

Typy osłon ramy

Do najczęściej spotykanych osłon można zaliczyć:

  • naklejki na ramę roweru – w różnych kolorach i wielkościach. Chronią ramę przed otarciami i drobnymi uderzeniami. Najmniejsze naklejki stosuje się w miejscach narażonych na otarcia pancerzem, a największymi okleja się nawet całą długość rury dolnej lub górnej ramy;
  • osłona ramy pod łańcuch – umieszczana na tylnym trójkącie w miejscu, gdzie rama narażona jest na obijanie łańcuchem. W rowerach nie narażonych zbytnio na obijanie łańcucha stosuje się także naklejki, jednak w odmianach kolarstwa, gdzie jest to bardziej prawdopodobne, np. w MTB, stosuje się twarde osłony z tworzyw sztucznych lub owija się całą ramę w tym miejscu przy użyciu osłon neoprenowych, lub wykonanych z gumy.

Zastosowanie

Osłony ramy rowerowej mają zastosowanie w każdego typu rowerze, w którym zależy nam na ochronie lakieru przed obtarciami. Wraz ze wzrostem zagrożenia na otarcia i uderzenia związane ze stylem jazdy stosuje się większą ilość bardziej odpornych osłon ramy roweru.