Przyczepka rowerowa

Przyczepka rowerowa – to pojazd konstrukcyjnie dostosowany do ciągnięcia go przez rower i przeznaczony jest do przewozu rzeczy, zwierząt lub dzieci.

Konstrukcja i rodzaje przyczepek rowerowych

Przyczepki rowerowe zazwyczaj posiadają jedno lub dwa koła. Zazwyczaj łączone są z rowerem przy pomocy uchwytu do tylnych widełek, przy osi koła roweru lub do wspornika siodełka. Połączenie musi być ruchome, by możliwe było skręcanie całego zestawu podczas jazdy. Wyróżnia się takie konstrukcje jak:

  • przyczepka rowerowa dla dzieci,
  • przyczepka rowerowa dla psa,
  • przyczepka rowerowa bagażowa.

Różnią się one konstrukcją w zależności od tego co mają przewozić. Przyczepki do przewozu dzieci i zwierząt często posiadają zadaszenie, a do przewozu bagażu bywają zintegrowane z torbą.

Przepisy dotyczące przyczepek rowerowych

Jeśli przyczepka podłączona do roweru nie przekracza 90 cm szerokości, to kierującego takim zestawem obowiązują takie same przepisy jak w przypadku roweru. Szersza przyczepka kwalifikuje się jako wózek rowerowy. Przyczepka musi posiadać tylne czerwone światło pozycyjne i odblaskowe, a gdy jest szersza od roweru także białe światło z przodu. W przyczepie nie można przewozić osób z wyjątkiem dzieci w dostosowanej przyczepce rowerowej. Do przewozu osób dorosłych pojazdem rowerowym konieczna jest riksza rowerowa. Długość zestawu roweru z przyczepą nie może przekraczać 4 metrów.