Trenażer rolkowy

Trenażer rolkowy – to rodzaj trenażera rowerowego opierający się na poziomych rolkach, po których toczą się koła roweru.

Budowa i działanie

Budowa typowego trenażera rolkowego opiera się na trzech rolkach połączonych wspólną ramą umożliwiającą dostosowanie ich rozstawu. Dwie rolki ustawia się pod tylne koło roweru, natomiast pojedyncza rolka trafia pod koło przednie. Podczas jazdy tylne koło roweru powoduje obrót tylnych rolek trenażera, natomiast przednia rolka jest z nimi połączona przy pomocy paska, tak by obracały się z tą samą prędkością, co zapewnia dla użytkownika wrażenia podobne do jazdy rowerem po normalnej drodze. Niektóre modele posiadają mechanizmy oporowe.

Zastosowanie

Trenażer rowerowy rolkowy umożliwia działanie wraz z dowolnym rowerem bez stosowania specjalnych opon. Rower może poruszać się swobodnie po rolkach na boki, dzięki czemu tego typu trenażery najbardziej oddają wrażenia z jazdy rowerem po drodze. W profesjonalnym kolarstwie wykorzystuje się je np. podczas wyścigów do rozgrzewki przed startem.