Trenażer rowerowy

Trenażer rowerowy – to urządzenie umożliwiające stacjonarną jazdę na rowerze. W odróżnieniu od rowerów stacjonarnych trenażery przeznaczone są do korzystania w połączeniu z tradycyjnym rowerem.

Działanie i zastosowanie trenażerów

Trenażer pozwala na jazdę w miejscu, w zależności od konstrukcji utrzymując rower w miejscu lub w przypadku trenażerów rolkowych pozwalając mu toczyć się na rolkach. Pozwala to na zrealizowanie treningu bez wychodzenia z domu, co często jest wykorzystywane przez kolarzy w okresie zimowym, a nawet przez cały rok z uwagi na możliwość przeprowadzenia dokładniejszego treningu bez obaw o zmieniające się warunki na trasie czy o ruch drogowy.

Rodzaje trenażerów

Istnieje kilka rodzajów trenażerów różniących się sposobem połączenia z rowerem, a także stopniem zaawansowania technologicznego. Do najpopularniejszych należą:

  • trenażer rolkowy – rower toczy się na kołach na ustawionych prostopadle do kierunku jazdy poziomych rolkach;
  • pod tylne koło – rower wraz z kołem wpina się do urządzenia z mechanizmem oporowym oddziałującym na koło. Ze względu na mechanizm oporowy wyróżnia się trenażery magnetyczne, hydrauliczne (olejowe), powietrzne i elektromagnetyczne;
  • trenażery wpinane bez koła – trenażer posiada własny mechanizm obrotowy z osią i kasetą, na którym montuje się ramę roweru bez tylnego koła;
  • trenażer interaktywny (smart) – wersje trenażerów wpinanych z kołem lub bez rozbudowane o funkcje pozwalające na połączenie trenażera z komputerem, lub innym urządzeniem, które steruje jego pracą.

Przydatne akcesoria do trenażerów

Do trenażerów pod tylne koło zaleca się stosowanie specjalnych opon do trenażerów o odpowiedniej wytrzymałości i przyczepności. Zaleca się także stosowanie mat pod trenażer, które ograniczają hałas oraz osłon przeciwpotowych chroniących rower przed kapiącym na niego potem podczas ciężkiego treningu.