Wieszak do roweru

Wieszak do roweru – to akcesorium rowerowe będące elementem wyposażenia domu pozwalającym na bezpieczne przechowywanie roweru w sposób, w którym będzie zajmował on jak najmniej miejsca.

Typy wieszaków

Wieszaki na rowery można podzielić ze względu na miejsce montażu na:

  • wieszak do roweru sufitowy – rower w pozycji poziomej podciągany jest na linkach do uchwytu umieszczonego na suficie. Szczególnie pozwala oszczędzić miejsce w wyższych pomieszczeniach, gdzie można umieścić coś pod wiszącym rowerem;
  • wieszak do roweru na ścianę – występują w wersjach ustawiających rower pionowo, lub w pozycji poziomej. Wieszaki pionowe zazwyczaj posiadają uchwyt w postaci haka, o który zahacza się koło, a drugie opiera się o ścianę. W związku z tym często wyposażone są w dodatkowy element pod drugie koło mający zapobiegać otarciom ściany. Wieszaki poziome posiadają półeczki montowane do ściany na których umieszcza się koła roweru oraz linkę z haczykiem, którą przyczepia się ramę, dzięki czemu można odchylić rower od ściany robiąc miejsce na kierownicę;
  • wieszak na rowery wolnostojący – wieszak pionowy posiadający samodzielną konstrukcję, dzięki czemu nie trzeba go mocować na stałe na ścianie.

Szczególnie wieszaki pionowe często występują także w wersjach na kilka rowerów, gdzie wieszane są one naprzemiennie – jeden kierownicą do góry, a drugi w dół. Pozwala to dodatkowo ograniczyć zajmowane miejsce przy większej ilości rowerów.