Adapter do hamulca tarczowego

Adapter do hamulca tarczowego – to przyrząd, który umożliwia samodzielny montaż hamulców tarczowych w rowerze w sytuacji, w której rama lub widelec mają różne typy mocowania. Wówczas adapter będzie potrzebny, aby zamontować zacisk hamulca do którejś z tych części. Przy wyborze adaptera hamulca tarczowego ważne są parametry użytkowanego sprzętu – między innymi wymiary tarczy hamulcowej. Istotny jest również typ standardu mocowania. Hamulce tarczowe składają się bowiem z klamki oraz zacisku, który za pomocą wspomnianego adaptera, zostanie przymocowany do ramy roweru lub do widelca czy amortyzatora.

Standardy mocowania zacisków do ramy i widelca

  • PM (Post Mount) – standard występujący najczęściej w amortyzatorach przednich. Cechują go śruby wkręcane bezpośrednio w otwory, co umożliwia bezpośredni montaż nie wymagający użycia adaptera.
  • IS (International Standard) – standard, który najczęściej występuje w ramach rowerowych i służy do mocowania tylnego zacisku hamulca. Posiada dwa otwory, gdzie śruby wkręcane są prostopadle, przez co mocowanie zacisku hamulca jest niemożliwe bez użycia adaptera. Standard IS zostaje zastępowany przez Post Mount, ponieważ dodatkowy adapter w konstrukcji zwiększa masę pojazdu, co nie jest pożądanym efektem.

Występują także adaptery centerlock, które pozwalają na mocowanie tarczy do piast marki Shimano posiadających ich system mocowania Centerlock.