Amortyzator rowerowy

Amortyzator rowerowy (widelec amortyzowany) – to element roweru, który zmniejsza wstrząsy powstające w wyniku jazdy po nierównym terenie. Zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki niemu koło nie odrywa się od płaszczyzny jazdy. Szczególnie przydatne są w rowerach górskich, przeznaczonych do pokonywania trudnych przeszkód. Widelec rowerowy sprawia, że nasze ręce i nadgarstki nie są nadwyrężone jazdą, gdyż nie musimy kurczowo trzymać kierownicy w obawie, że nam ucieknie.

Najczęściej w rowerach możemy znaleźć amortyzatory rowerowe przednie teleskopowe. Im lżejszy amortyzator, tym lepiej dla kierującego – rower jest lżejszy, więc potrzeba mniej siły, by nim kierować. Do rowerów hardtail wybieramy widelce rowerowe o skoku 60, 80, 80-100, 100-110 mm. Natomiast do rowerów typu full suspension stosujemy widelce o skoku 80-100, 100-140, 150-170 oraz >170 mm. Do jazdy spokojnej, w terenach miejskich i po płaskich powierzchniach odpowiednie będą amortyzatory o niższym skoku. Im wyższa wartość, tym amortyzacja jest większa.

Na rynku dostępne są zarówno amortyzatory rowerowe tylne, jak i przednie. Wybieramy też, czy amortyzator będzie znajdował się po obu stronach koła (pantografowy), czy tylko po jednej (jednostronny). Najlepsze amortyzatory to te najlżejsze i wykonane z wykorzystaniem najnowszych technologii. W czasie korzystania z amortyzatora ważna jest szybkość, z jaką wraca on do pozycji wyjściowej.

Rodzaje amortyzatorów rowerowych

Amortyzatory rowerowe dzielą się na następujące typy: