Bloki do pedałów

Bloki do pedałów – to część rowerowych systemów pedałów zatrzaskowych. Ich rolą w systemie jest połączenie buta z pedałem.

Budowa

Konstrukcja bloków opiera się na płytce o specjalnym kształcie i profilowaniu z otworami na śruby. Kształt bloków pozwala na swobodne wpinanie ich i wypinanie z pedałów przy jednoczesnym pewnym utrzymywaniu ich w miejscu podczas jazdy. Otwory na śruby, zazwyczaj dwa w blokach górskich i turystycznych lub trzy w szosowych, pozwalają na ich montaż do podeszwy butów z przygotowanymi otworami. Bloki różnią się między sobą kształtem i rozstawem otworów na śruby w zależności od producenta, przez co nie wszystkie bloki są kompatybilne z butami i pedałami innych producentów. Do największych producentów bloków i całych systemów zatrzaskowych należą: Shimano (system SPD), Look, Time, Crankbrothers.

Zastosowanie

Bloki mają zastosowanie we wszystkich systemach zatrzaskowych, które wykorzystuje się zarówno w jeździe sportowej, jak i turystycznej. Pozwalają one dzięki utrzymywaniu stóp na pedałach na lepsze przekazywanie energii z pedałowania w napędzanie roweru.