Chwyty rowerowe

Chwyty rowerowe – to wymienne rączki wykonane z gumy i plastiku. Ich zadaniem jest zmniejszenie nacisku dłoni rowerzysty na kierownicę rowerową podczas jazdy. Gripy rowerowe to istotny element mający bezpośredni wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo podczas wycieczek rowerowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich dobór podczas wyboru nowego jednośladu. Chwyty do roweru dobrej jakości są wykonane z odpowiedniej jakości gumy oraz plastiku.

W przypadku niektórych gripów wykorzystywane są także elementy aluminiowe służące do montażu. Celem użycia odpowiednich gripów jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy poprzez ograniczenie możliwości poślizgu dłoni na kierownicy, a także uniknięcie otarć i odcisków. Zapobiegają również zmęczeniu i drętwieniu dłoni. Rączki do roweru dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od celu ich zastosowania, między innymi są to uchwyty ergonomiczne oraz uchwyty przeznaczone do jazdy o charakterze sportowym. Chwyty rowerowe z rogami są dedykowane dla dłuższych tras oraz do jazdy sportowej. Używane są przez kolarzy, podczas treningów i zawodów oraz przez ludzi wybierających dłuższą aktywność z użyciem roweru. Zapewniają możliwość komfortowej zmiany pozycji rąk podczas jazdy, bez konieczności przerywania aktywności.

Najbardziej popularne są chwyty rowerowe skręcane, mocowane do kierownicy za pomocą aluminiowych obejm. Gwarantują one większą stabilność, ale również chronią krawędzie chwytów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są to najbardziej uniwersalne rączki rowerowe.