Gwiazdka sterów

Gwiazdka sterów – element w rowerze, który pozwala osadzić stery rowerowe na widelcu. Jest ona zamontowana w środku rury sterowej widelca. Łączy się z kapslem za pomocą śruby, będąc dla niego punktem oparcia. Kapsel opiera się na gwiazdce, dociskając mostek rowerowy do sterów. Pozwala to na eliminację wszelkich luzów, które mogą być szkodliwe dla rury sterowej.

Jest to element wewnętrzny roweru, niewidoczny na zewnątrz. Gwiazdka rowerowa zawdzięcza nazwę swojemu kształtowi. Wypustki wychodzące z jej środka i skierowane lekko ku górze, umożliwiają gwiazdce osadzenie się na wewnętrznej pobocznicy rury sterowej. W centralnym punkcie znajduje się gwint, w który wkręca się śrubę prowadzącą do kapsla.

Innym, zdecydowanie nowszym, elementem o działaniu podobnym do gwiazdki jest ekspander, wykonany z karbonu. Ma on postać wałka lub śruby. Umożliwia zamontowanie układu sterowniczego wewnątrz rury sterowej. Ekspander, ponadto, dzięki swojej budowie, może chronić karbonową rurę sterową przed potencjalnymi wgnieceniami.