Hamulce u-brake

Hamulce u-brake – to rodzaj rowerowych hamulców szczękowych, w których ramiona mają sferyczny kształt, podobnie do odwróconej litery „U”.

Budowa i działanie

Hamulce typu u-brake, działają podobnie jak wszystkie typy mechanicznych hamulców szczękowych w oparciu o ciągniętą linkę połączoną z klamką hamulcową. Drugi koniec linki zamocowany jest bezpośrednio do jednej ze szczęk hamulca (przebiegając przez otwór połączony z drugą). Ramiona hamulca posiadają wspólną oś obrotu, na której jest jednocześnie miejsce montażu hamulca do ramy roweru (centralnie nad kołem). Ramiona połączone są ze sobą sprężyną, dzięki czemu ruch linki połączonej z jednym z ramion powoduje także ruch drugiego ramienia. Do ramion dołączone są klocki hamulcowe, które po zaciśnięciu szczęk zaciskają się na obręczy koła powodując hamowanie roweru.

Zastosowanie

Hamulce u-brake stosowane były szczególnie w rowerach szosowych ze względu na ich kształt nie wystający poza obrys roweru, oraz niską masę. Ich obsługa jednak wymaga stosunkowo dużej siły, przez co popularnie stosuje się obecnie inne konstrukcje.