Kierownica bycze rogi

Kierownica bycze rogi – to typ kierownicy rowerowej stosowanej m.in. w rowerach czasowych. Kształt jej gięcia przypomina rogi byka.

Budowa

Kierownice tego typu posiadają środkową część (od mostka) zbliżoną do prostej rurki, natomiast po obu końcach posiadają rogi wygięte do przodu, a ich końcówki często zakrzywione są lekko do góry. Ich kształt podobny jest do odwróconej kierownicy szosowej typu baranek z nieco „spłaszczonymi” rogami. I podobnie do nich wymagają stosowania owijki w celu uzyskania komfortowego chwytu kierownicy. Bycze rogi uniemożliwiają także zastosowanie szosowych klamkomanetek. Możliwe jest jedynie zainstalowanie klamek hamulcowych lub manetek przerzutek w środkowej części kierownicy, blisko mostka.

Zastosowanie

Kierownice tego typu stosowane są w rowerach czasowych, torowych. Stosują je także użytkownicy rowerów typu ostre koło, w związku z brakiem konieczności stosowania klamek hamulcowych i manetek. Bycze rogi mają zbliżony kształt do nowocześniejszych kierownic aerodynamicznych stosowanych w jeździe na czas i w triatlonie, które są bardziej spłaszczone w płaszczyźnie poziomej.