Klamkomanetka

Klamkomanetka – jest to część osprzętu rowerowego, która łączy w sobie manetkę cynglową z klamką hamulcową. Manetka cynglowa służy do zmiany przełożenia w rowerze, natomiast klamka hamulcowa to po prostu rączka hamulca, która służy do hamowania. Połączenie tych obydwu części w jedną całość nazywa się właśnie klamkomanetką. Pojęcie to odnosi się praktycznie do wszystkich mechanizmów, w których zastosowano połączenie manetki do zmiany przełożenia (przerzutki) z klamką hamulcową.

Typy klamkomanetek

Dzieląc klamkomanetki ze względu na dyscyplinę, można wyróżnić klamkomanetki szosowe, które są przeznaczone do klasycznych rowerów szosowych oraz klamkomanetki MTB, które są przeznaczone do rowerów górskich. Wszelkie pozostałe klamkomanetki z przeznaczeniem do rowerów trekkingowych, miejskich bądź innych zalicza się po prostu do grupy MTB, ponieważ ich budowa oraz działanie są niemal identyczne. Klamkomanetki można podzielić także ze względu na konstrukcję i działanie, w takim przypadku wyróżnia się klamkomanetki obrotowe, cynglowe, elektryczne oraz czasowe.

Podstawowe manetki rowerowe są dobrym wyborem do rekreacyjnej i spokojnej jazdy. Natomiast wysokiej klasy klamkomanetki rowerowe, dzięki swojej niskiej wadze i wysokiej precyzji w działaniu, sprawdzą się w przypadku szybkiej i dynamicznej zmiany przerzutek rowerowych, dając możliwość przeskoku nawet o kilka przełożeń jednocześnie. Do najpopularniejszych obecnie producentów klamkomenetek rowerowych zalicza się m.in. firmy takie jak Shimano, SRAM oraz Campagnolo.