Lemondka

Lemondka – to część rowerowa montowana na kierownicy. Pozwala na jazdę w pochylonej pozycji, opierając się na niej na przedramionach. Także nazywana jest nakładką czasową lub bardziej potocznie leżakiem.

Budowa

Budowa lemondki opiera się na dwóch prętach, z podpórkami pod ręce, przykręconych prostopadle do kierownicy blisko jej środka. Istnieją wersje o różnych kształtach prętów pozwalające na chwyt w różnej pozycji, od całkowicie prostych, przez lekko zagięte i w kształcie litery „L”, aż do połączonych razem na kształt odwróconej litery „U”.

Jedną z obecnych wad lemondek, podczas jazdy z ich użyciem, jest brak bezpośredniego dostępu do klamek hamulcowych zamontowanych na kierownicy oraz do manetek przerzutek, co w profesjonalnych zastosowaniach rozwiązuje się przez montaż manetek tylko na lemondce lub przy użyciu osprzętu elektronicznego pozwalającego na zastosowanie manetek na kierownicy i lemondce jednocześnie.

Zastosowanie

Nazwa tej części pochodzi od nazwiska kolarza Grega LeMonda, który jako pierwszy użył go w jeździe na czas podczas Tour de France w 1989 roku. Nakładki czasowe szeroko stosowane są do dziś w jeździe na czas oraz w kolarstwie torowym i długodystansowym triathlonie, gdzie szczególnie widać jej zalety w postaci bardziej aerodynamicznej pozycji pozwalającej na szybszą i bardziej efektywną jazdę indywidualną. W związku z możliwością montażu na praktycznie każdej kierownicy rowerowej lemondki stosowane są także przez amatorów podczas np. długiej jazdy turystycznej, gdzie pozwala ona na zmianę pozycji podczas jazdy, co wpływa znacząco na komfort.