Napinacz łańcucha rowerowego

Napinacz łańcucha rowerowego – jest to część mechaniczna odpowiedzialna za podtrzymywanie odpowiedniego naciągnięcia łańcucha względem zębatek. Pełni on funkcję bezpieczeństwa. Łańcuch rowerowy podczas jazdy narażony jest na spore wibracje. Wywołane one mogą być zarówno nadmierną prędkością, gwałtownym hamowaniem, różnego rodzaju nierównościami terenu czy też skokami z ramp. Wibracje te w krytycznym momencie mogą doprowadzić do jego spadnięcia z zębatek układu napędowego a w efekcie nawet do upadku rowerzysty. Podczas upadku wystąpić mogą różnego rodzaju zranienia, złamania a w drastycznych sytuacjach nawet wstrząsy mózgu lub śmierć kierującego.

Właśnie z tego powodu łańcuch do roweru musi spełniać rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa i być wyposażony w niezbędne elementy zapobiegające przed tego typu zdarzeniami. Mechanizmem spełniającym te kryteria jest napinacz rowerowy. W niektórych sytuacjach napinacz do roweru użyty może zostać także, aby zapobiec niekontrolowanej zmianie biegu podczas jazdy, czyli zmianie przełożenia obciążenia. Była to bardzo irytująca przypadłość rowerów typu miejskiego, charakteryzujących się wykorzystywaniem do jazdy spokojnej. Z tego powodu napinacze łańcucha powinny być elementami składowymi każdego typu rowerów nieposiadających innego, odpowiadającego funkcją napinacza do łańcucha zabezpieczenia.

Przy zakupie lub wymianie napinaczy należy pamiętać o ich kompatybilności do posiadanego sprzętu, nie są one uniwersalne i nie pasują do każdej konfiguracji.