Noski do pedałów rowerowych

Noski do pedałów rowerowych (ang. Toe clips) – to koszyczki z tworzywa sztucznego bądź metalu montowane do pedałów, mające na celu zapobieganie zsuwania się stóp z pedałów.

Budowa

Noski budowane są w formie wąskiego koszyczka, który montuje się na pedałach platformowych. Występują one w różnych wariantach przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej bądź do jazdy górskiej czy szosowej. Niektóre typy, w szczególności szosowe, pozwalają na doczepienie do koszyczków pasków, które zaciska się wokół stopy. Pozwala to na przytrzymywanie stopy przy pedale, co umożliwia poprawę efektywności pedałowania.

Zastosowanie

Noski rowerowe były szeroko stosowane w kolarstwie przed popularyzacją pedałów zatrzaskowych, które w profesjonalnym zastosowaniu praktycznie wyparły ich stosowanie. Są jednak nadal produkowane i stosowane przez użytkowników rowerów. Do ich zalet należy m.in. niewielka cena i możliwość jazdy w dowolnym obuwiu, w odróżnieniu od systemów zatrzaskowych. Ich wadą jest jednak konieczność stosowania pasków, by osiągnąć podobne trzymanie stopy jak w pedałach zatrzaskowych, które utrudniają awaryjne uwalnianie stopy bardziej niż systemy zatrzaskowe.