Obejma podsiodłowa

Obejma podsiodłowa (zacisk sztycy) – to element rowerowy przeznaczony do ściskania rury podsiodłowej roweru w celu unieruchomienia wewnątrz niej wspornika siodełka (sztycy).

Budowa

Obejmy mają kształt pierścienia zaciskanego z jednej strony przy pomocy śruby z nakrętką lub szybkozamykacza. W wersji ze śrubą jej główka ma kształt sześciokątny i obsługuje się ją kluczem płaskim lub jej główka posiada otwór odpowiadający kluczowi imbusowemu. Obejmy występują w różnych rozmiarach różniących się średnicą, która musi być dopasowana do rury podsiodłowej roweru, która jest szersza od samej sztycy. Zaciski różnią się między sobą kształtem oraz kolorem, co pozwala na indywidualne dopasowanie ich do roweru pod kątem estetycznym.

Zastosowanie

Zaciski sztycy znajdują się w każdym rowerze z możliwością regulacji wysokości siodełka niewyposażonym w ramę ze zintegrowanym zaciskiem. Sztyca utrzymywana jest na odpowiedniej wysokości dzięki zaciśnięciu obejmy pod odpowiednią siłą. Zbyt słabe zaciśnięcie sztycy może powodować jej zsuwanie podczas jazdy, natomiast zbyt silne naraża ramę roweru na zbyt duże obciążenia, na co szczególnie zwraca się uwagę w ramach wykonanych z włókna węglowego.