Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy – jest to techniczne wyposażenie roweru. W zależności od charakterystyki danego modelu trzeba do niego dobierać odpowiedni osprzęt rowerowy. Wiodący producenci (na rynku działa głównie kilka firm, które je dostarczają) dokonali podziału na wyszczególnione grupy osprzętu. Zasadniczo zarysowuje się on następująco:

  • grupy związane z kwestią napędu rowerowego – na które składają się między innymi: przerzutki, manetki zmiany przełożeń, mechanizm korbowy zębatki tylnej, oraz łańcuch rowerowy;
  • grupy związane z hamulcami w rowerze – na nie z kolei składają się hamulce z dźwigniami lub tarczami oraz wszystkie pozostałe mechanizmy związane z hamowaniem jak na przykład: klamki hamulcowe;
  • koła rowerowe (ich uwzględnienie w tym podziale nie dotyczy wszystkich grup);
  • pedały (podobnie – nie dotyczy wszystkich grup).

Te grupy osprzętu do roweru każdy producent podzielił na jeszcze mniejsze podgrupy. Ten podział służy odpowiedniemu pozycjonowaniu osprzętu pod poszczególne typy rowerów (inne grupy oczywiście dotyczą np. rowerów szosowych, a inne górskich). Dodatkowo podgrupy służą dopasowywaniu odpowiednich rozwiązań dla rowerzystów pod kątem ich budżetu oraz oczekiwanej jakości wykonania.

Zupełnie osobną kategorią w tej materii są zyskujące coraz większą popularność rowery elektryczne. Jak nietrudno się domyślić osprzęt do roweru tego typu to zupełnie inne rozwiązania niż w rowerze klasycznym. Opiera się on w głównej mierze na rozwiązaniach właśnie elektronicznych.