Pedały zatrzaskowe

Pedały zatrzaskowe – rodzaj pedałów stosowanych w rowerach od 1983 roku. Od 1990 posiadają system stworzony przez firmę Shimano (stąd popularne nazewnictwo „pedały SPD” od: Shimano Pedaling Dynamics). Mają na celu efektywniejsze przenoszenie energii wytwarzanej przez rowerzystę na napęd roweru tegoż kolarza, czyli po prostu szybszą jazdę dzięki angażowaniu mięśni nieużywanych aktywnie w trakcie jazdy rowerem o klasycznej formie pedałów. Sam mechanizm przypomina ten stosowany w nartach, gdyż polega na możliwości sprawnego odpięcia się od sprzętu sportowego; w przypadku pedałów wypięcie buta polega na obróceniu stopy w taki sposób, by zwolniona została blokada utrzymująca but na pedale.

Z tym elementem wyposażenia roweru wiąże się pojęcie „luzu roboczego” będącego zakresem ruchu buta w płaszczyźnie poziomej.  A żeby było jeszcze trudniej, to pedały SPD występują w kilku wariantach, których dostosowanie musi odbyć się w przemyślany sposób; wspomniane warianty to pedały szosowe, do MTB, do jazdy trekkingowej czy rekreacyjnej, które nieznacznie, lecz różnią się między sobą funkcjonalnością i wyglądem.

Oprócz powyższych elementem roweru jest także but wpinany w zatrzaski, a i one konsekwentnie różnią się wielkością (dobraną do zatrzasku i szerokości pedała), podeszwą (twardość protektora), cholewką (wybieraną pod kątem przewiewności lub zapewnienia komfortu cieplnego) oraz montażem bloków do pedałów; trzeba więc zwrócić uwagę na to, że i one jako komplet z pedałami zatrzaskowymi tworzą zestaw pozwalający na bardziej wydajną i satysfakcjonującą jazdę.