Platformy rowerowe

Platformy rowerowe – to zwykłe pedały rowerowe, jakie znajdują się u większości rowerów. Składają się z platformy, na której rowerzysta kładzie stopę, oraz wałku, na którym się obraca. Ich podstawową zaletą jest uniwersalność i wygoda.

W przeciwieństwie do pedałów zatrzaskowych pedały platformowe są kompatybilne z każdym obuwiem. Najczęściej spotyka się pedały ramkowe z wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego ramką. Na powierzchni platformy znajdują się ząbki lub tarki, trzymające stopę rowerzysty na pedale. Pedały są podstawową częścią układu rowerowego, który przenosi siłę z nóg rowerzysty do korby napędzającej rower. Największą wadą pedałów platformowych jest niska transmisja energii. Pedały platformowe przekazują energię układowi napędowemu wyłącznie w 45%-50% fazy ruchu nóg. Oprócz tego mogą nasączyć się wodą w gorszych warunkach pogodowych, przez co noga rowerzysty może się ześlizgnąć. Z kolei pedały zatrzaskowe uniemożliwiają to przez silne związanie buta z pedałem.

Kompromisem pomiędzy pedałami platformowymi a pedałami zatrzaskowymi są pedały platformowe z pinami. Łączą dużą powierzchnię pedała ze stabilizacją buta. Buty do pedałów platformowych znajdziemy w większości sklepów sportowych i rowerowych. Mogą okazać się niezbędne w ramach wyjazdu w góry, gdzie zdradliwa pogoda może utrudnić nam przejazd. Przydadzą się na deszczowe pogody, aby but nie ześlizgiwał się z pedała. W budowie pedała platformowego wyróżniamy: korpus (platforma, na której rowerzysta stawia stopę), oś (łączy pedały z układem napędowym) oraz dodatkowo piny, które wchodzą w specjalne wgłębienia w bucie, zwiększając transmisję siły rowerzysty do układu napędowego do 60% fazy ruchu nóg.