Prowadnica łańcucha

Prowadnica łańcucha – to element stosowany w rowerach z napędem o jednej tarczy z przodu. Odpowiada on za utrzymanie łańcucha na tarczy zębatej.

Budowa

Prowadnica do łańcucha rowerowego najczęściej ma konstrukcję zbliżoną do wózka przedniej przerzutki, gdzie obejmuje łańcuch dookoła lub w prostszych wersjach znajduje się tylko nad łańcuchem i po jego bokach, lub tylko od strony ramy roweru. Montaż prowadnic tego typu jest analogiczny do montażu przedniej przerzutki – do przygotowanych mocowań w ramie lub na obejmę do rury podsiodłowej, lub do suportu. Występują w połączeniu z napinaczem w przypadku mocowania do suportu lub wraz z zintegrowanym tzw. bashguardem (dolną osłonką przedniej tarczy).

Zastosowanie

Prowadnice łańcucha stosowane są w rowerach z napędami z jedną tarczą z przodu narażonymi na spadanie łańcucha. Zazwyczaj są to rowery górskie przeznaczone do jazdy po nierównościach, które są szczególnie narażone na spadający łańcuch z przodu w związku z brakiem przedniej przerzutki. W osprzętach wysokiej klasy dąży się do wyeliminowania tego problemu, jednak prowadnica stanowi dodatkowe zabezpieczenie, szczególnie podczas jazdy ekstremalnej.