Rogi rowerowe

Rogi rowerowe – to część rowerowa montowana zazwyczaj na końcach kierownicy w celu umożliwienia dostępu do dodatkowego sposobu jej trzymania.

Budowa

Rogi zazwyczaj produkowane są z aluminium, bądź z włókna węglowego. Istnieją różne modele różniące się między sobą kształtem, od takich o kształcie prostej krótkiej rurki, do giętych i dopasowanych do dłoni.

Można wyróżnić trzy rodzaje rogów ze względu na sposób ich montażu:

  • rogi z obejmą montowane na kierownicy – najpopularniejsze rozwiązanie, jako jedyne pozwala na montaż w dowolnym miejscu na kierownicy o odpowiedniej średnicy;
  • rogi wpuszczane do kierownicy – posiadają mechanizm rozporowy, który wciska się do kierownicy podczas ich montażu. Rzadko spotykane ze względu na wysoką masę i niską pewność tego sposobu mocowania;
  • rogi zintegrowane z chwytami – rogi połączone są z chwytami, zazwyczaj o ergonomicznym kształcie.

Zastosowanie

Największą popularnością rogi cieszyły się w rowerach górskich, zanim rozpoczęto stosowanie szerokich kierownic. Obecnie są rzadko spotykane w profesjonalnym kolarstwie, natomiast nadal stosowane są przez amatorów, a szczególną popularnością cieszą się w rowerach trekkingowych, gdzie pozwalają na zmianę chwytu podczas długich wycieczek.