Siodełko rowerowe

Siodełko rowerowe – to część będąca jednym z punktów podparcia użytkownika na rowerze i umożliwiająca siedzenie na nim podczas jazdy. Stosowane są we wszystkich typowych rowerach.

Budowa siodełka

Istnieje wiele różnych typów siodełek rowerowych o różnym kształcie dopasowanym do indywidualnych preferencji i do stylu jazdy. Wspólną ich cechą jest podobny kształt – szerszy z tyłu umożliwiający podparcie, z długim zwężanym noskiem z przodu. Wykonuje się je w różnych technologiach, stosując np. żelowe wypełnienie i obicie z materiału syntetycznego, bądź całe siodełko wykonane z jednolitego tworzywa sztucznego. Cechą wspólną siodełek są także dwa pręty pod spodem umożliwiające jego montaż na sztycy (przy użyciu jarzemek). Często stosuje się także wycięcia mające wpływać na komfort stref intymnych rowerzysty/rowerzystki oraz produkuje oddzielne modele dedykowane dla kobiet i dla mężczyzn.

Dobór siodełka

Ogólna zasada doboru siodełka opiera się na pozycji zajmowanej na rowerze. Im bardziej wyprostowana pozycja, tym stosuje się szersze siodełka, jak np. siodełka miejskie i trekkingowe, a im bardziej pochylona, tym węższe, jak np. w siodełkach szosowych czy sportowych MTB. Najważniejszą cechą podczas doboru siodełka jest rozstaw kości kulszowych użytkownika odpowiadający za dobór modelu o odpowiedniej szerokości.