Spinka do łańcucha

Spinka do łańcucha – to niewielkie akcesorium rowerowe składające się z dwóch płaskich blaszek, które umożliwiają zakładanie oraz zdejmowanie łańcucha rowerowego bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Spinka do łańcucha rowerowego dopasowana jest do konkretnej szerokości łańcucha oraz tylnych trybów w rowerze. Warto pamiętać o sprawdzeniu tych parametrów przed zakupem spinki, aby uniknąć ocierania o tylne tryby roweru. Istnieją również spinki kierunkowe, które na blaszkach posiadają strzałki wskazujące poprawny sposób montażu, nawiązując do kierunku poruszania się łańcucha względem korby.

Spinka sprawdza się idealnie podczas długich wypraw rowerowych na wypadek uszkodzenia łańcucha. Po usunięciu uszkodzonego pinu do łańcucha wraz z ogniwem należy wstawić w jego miejsce spinkę, co zapewni ciągłość łańcucha i umożliwi dalszą jazdę. To rozwiązanie ma wielu zwolenników i doskonale sprawdza się podczas dłuższych wypraw oraz jazdy w ciężkich warunkach, gdzie cały rower jest narażony na uszkodzenia.

Podstawowe modele spinek kosztują zaledwie kilka złotych. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby spinkę wykorzystać w kilku modelach łańcucha, jednakże zdania specjalistów na ten temat są podzielone i niektórzy twierdzą, że jedna spinka nie powinna być przekładana.