Suport na kwadrat

Suport na kwadrat – rodzaj suportu rowerowego, którego oś zakończona jest połączeniem w kształcie kwadratu. Jest to typ pakietu suportu rowerowego, będącego elementem układu napędowego pojazdu. Łączy on mufę rowerową (tuleję), umieszczoną na skrzyżowaniu rury dolnej ramy roweru i rury podsiodłowej, z korbą, pozwalającą na ruch roweru. Suport rowerowy umożliwia obrót korby, dzięki łożyskom wchodzącym w jego skład.

Suporty kompaktowe (pakiety), poza łożyskami, zbudowane są z obudowy oraz osi suportu. Zespolenie tych elementów na stałe pozwala na montaż pakietu jako jeden element w mufie suportowej oraz przyczynia się do zwiększenia jego sztywności. Pakiety produkowane są już w fabryce jako nierozłączne połączenie elementów suportu. Jest to alternatywa dla stosowanych wcześniej i spotykanych w starszych modelach suportów klasycznych (rozbieralnych).

Suport z mocowaniem na kwadrat spotyka się najczęściej w starszych modelach suportów kompaktowych, ponieważ zostały wyparte przez suporty o systemie wielowypustowym, zapewniającym większą sztywność układu. Stosowane wymiary suportu na kwadrat przez wielu europejskich producentów są zgodne ze specyfikacjami ISO.