Sztyca z offsetem

Sztyca z offsetem (setback) – jest to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów sztyc rowerowych, będących integralnym elementem budowy ramy rowerowej, często spotykanym w formie stalowej, lub opartej na aluminiowych i karbowanych stopach, które znacząco obniżają wagę ramy rowerowej. Sztyce offsetowe znane są ze swojego wysoko amortyzującego waloru, który znacząco wpływa na całokształt jazdy pojazdem rowerowym.

Jednym z elementów sztycy jest tzw. rura podsiodłowa, mająca w swoim założeniu podtrzymywać siodełko roweru. Dostępne na rynku rodzaje sztyc rowerowych z funkcją setback pozwalają na przesunięcie mocowania siodła względem osi sztycy, umożliwiając dopasowanie odległości i kąta nachylenia siedzącego jak najlepiej w stosunku do znajdującej się przed rowerzystą kierownicy.

Sztyce offsetowe, posiadające funkcje setback stosuje się zazwyczaj w celu poprawy techniki lub komfortu i bezpieczeństwa jazdy rowerem. Sztyce bez offsetu są coraz rzadziej spotykane przez brak możliwości regulacji siodła względem kierownicy lub osi nachylenia sztycy, będąc zastępowanymi przez bardziej zaawansowane technicznie, nowocześniejsze sztyce z offsetem.