Wentyl Schrader

Wentyl Schrader (SV lub AV) – jeden z wyróżnianych rodzajów wentyli rowerowych, które mają służyć zamknięciu obiegu powietrza znajdującego się w kole rowerowym. Nazwa Schrader wentyli tego typu wywodzi się od Amerykanina pochodzenia niemieckiego, nieznanego z imienia, karty historii pamiętają tylko jego nazwisko: Schrader. Powstały przez niego rodzaj wentyla w 1891 roku został nazwany specjalnie na jego cześć. Tego typu wentyl najczęściej można spotkać w rowerze miejskim lub trekkingowym.

Wentyl typu Schrader jest jednym z najczęściej występujących na świecie modeli wentyli, o charakterystycznej niskiej i szerokiej budowie zaworu. Posiadając zacisk na górze budowy, a także dodatkową gumę chroniącą podstawę wentylu, umożliwia przepływ powietrza tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Ruch powietrza w zaworze Schradera predefiniowany jest przez wywierany na niego nacisk.

Taki sam standard możemy spotkać w dętkach samochodowych, dlatego często nazywa się go wentylem samochodowym. Wentyl Schrader powinien być pompowany przez standardową pompkę rowerową, przejściówka do niego jest zazwyczaj standardowo przytwierdzona do pompki. Wentyl rowerowy Schradera cechuje się wysoką uniwersalnością, możliwością napompowania koła z tym rodzajem zaworu w praktycznie każdym miejscu, wytrzymałością oraz ceną, która zazwyczaj jest niższa od innych modeli wentyli rowerowych.