Widelec sztywny

Widelec sztywny – to rodzaj widelca rowerowego, który nie posiada amortyzatora. Widelec jest częścią rowerową odpowiadającą za utrzymywanie przedniego koła oraz połączenie go z ramą przez stery umożliwiając skręcanie.

Budowa

Sztywny widelec składa się z widełek wykonanych zazwyczaj z jednolitego materiału zakończonych uchwytem montażowym dla osi koła oraz z rury sterowej. Widełki mają dostosowaną długość do pomieszczenia między nimi koła w rozmiarze docelowym dla danego roweru. Do produkcji sztywnych widelców wykorzystuje się głównie aluminium, stal lub włókno węglowe. Buduje się widelce w oparciu o jeden typ materiału lub stosując inny typ dla rury sterowej, np. widelec z włókna węglowego z aluminiową rurą sterową. Na widelcu umieszcza się miejsca montażowe dla hamulców oraz opcjonalnie miejsca montażowe dla błotników lub sakw.

Zastosowanie

Sztywne widelce znajdują zastosowanie w rowerach każdego typu. Są coraz bardziej wypierane przez widelce amortyzowane, szczególnie w rowerach górskich, a także trekkingowych i coraz częściej miejskich. Dzięki niższej masie i większej sztywności są jedynym typem widelców stosowanych w rowerach szosowych.