Bikepacking

Bikepacking – to jeden z rodzajów turystyki rowerowej. Jest połączeniem jazdy najczęściej w mieszanym terenie z przewożeniem minimalistycznego ekwipunku w torbach przymocowanych do roweru.

Charakterystyka bikepackingu

Idea bikepackingu wywodzi się z USA i związana jest z kilkudniowymi jazdami rowerami MTB po górskich szlakach z założeniem przewożenia ze sobą potrzebnego podczas wycieczki sprzętu w torbach na rowerze. Bikepacking wiąże się z zabieraniem ze sobą tylko najpotrzebniejszych rzeczy, co pozwala ograniczyć ilość przewożonego bagażu, dzięki czemu nie wpływa on tak negatywnie na prowadzenie roweru i pozwala na dynamiczną jazdę. Trend bikepackingu rozprzestrzenił się poza USA i rowery górskie, wpisując się we wszystkie rodzaje kolarstwa – od jazdy szosowej do jazdy w trudnym górskim terenie. Do bikepackingu, wraz z ich rosnącą popularnością, wykorzystuje się często rowery typu gravel lub trekkingowe. Poza jazdą turystyczną organizowane są także wyścigi długodystansowe ściśle związane z ideą bikepackingu.

Torby bikepackingowe

Najistotniejszym i charakterystycznym elementem wyposażenia roweru do bikepackingu są torby. W związku z wykorzystywaniem różnych typów rowerów, nieposiadających specjalnych mocowań, torby bikepackingowe umożliwiają zamontowanie ich do większości rowerów. Typowe torby bikepackingowe można podzielić ze względu na miejsce montażu na:

Torby występują w różnych wymiarach (nierzadko do kilkunastu litrów pojemności), co pozwala na indywidualne dopasowanie ich do ilości przewożonego ekwipunku. Do istotnych cech najlepszych torb zalicza się niską masę, dużą wytrzymałość i często wodoodporność.