CamelBak

CamelBak – amerykańska firma założona w 1989 r. z siedzibą w Petaluma w Kalifornii, specjalizująca się w produkcji sprzętu turystycznego i wojskowego. Jej czołowym produktem stały się bidony rowerowe oraz plecaki rowerowe ze specjalnym wkładem na wodę. Plecak CamelBak posiada specjalny, elastyczny wkład na wodę, z którego wyprowadzono elastyczną rurkę sięgającą do ust użytkownika. Takie rozwiązanie pozwala na minimalne użycie rąk, co jest niebagatelne dla sportowców, biegaczy, a przede wszystkim dla rowerzystów.

Plecaki rowerowe CamelBak produkowane są w kategorii unisex oraz dla kobiet, w różnych wielkościach i obejmują całą gamę kolorów. Bidony CamelBak mają specjalną powierzchnię zapobiegającą ślizganiu się palców, samozamykający się ustnik, co nie pozwala na dostanie się do środka zanieczyszczeń i są bardzo łatwe w użyciu, co zwiększa ich funkcjonalność. Niektóre modele posiadają również specjalną zewnętrzną izolację, która pomaga utrzymać niską temperaturę wody. Bidony rowerowe CamelBak produkowane są w różnych kolorach i mają różną objętość.

Nazwą camelbak potocznie określa się całą rodzinę produktów tego typu (czyli specjalistycznych bukłaków, bidonów i plecaków na wodę z wkładami i rurkami) – jest to przykład generalizacji znaku handlowego.

Firmy produkujące plecaki z bukłakiem typu camelbak

CamelBak nie jest jedyną firmą, która produkuje plecaki z bukłakiem. Wśród firm posiadających ten produkt można wymienić:

  • 4F
  • Hydrapak
  • Deuter
  • GoLite
  • Alpinus
  • Campus

Zamiennie używa się nazw CamelBack czy CamelBag, które kojarzą się z przenoszeniem wody (z angielskiego camel – wielbłąd. Panuje błędne przekonanie, że w garbie wielbłąda znajduje się właśnie woda, jednak w rzeczywistości znajduje się tam tłuszcz).


Dodaj komentarz 0