Campagnolo

Campagnolo – firma włoska, która zajmuje się produkcją części rowerowych. Siedziba firmy znajduje się we Włoszech, a dokładnie we włoskim mieście Vicenza. Campagnolo to producent, który oferuje niemal wszystkie możliwe elementy osprzętu rowerowego.

Firma została założona przez Tullio Campagnolo, który w roku 1933 rozpoczął pierwszą produkcję w niewielkim sklepiku we włoskim Vicenzo. Tullio, zanim założył swoją firmę, zasłynął w kolarstwie już nieco ponad dekadę wcześniej. Proponował wiele części, które później stały się podstawowym osprzętem rowerowym. Takie elementy jak szybkozamykacz przeznaczony dla kół lub bieg rod to dziś nieodłączne części współczesnych rowerów. Wiele z oferowanych produktów rowerowych jest odnawialnych, bez problemu można je odbudować, dlatego sporo starych elementów używa się do dziś.

Z późnymi latami 90. XX wieku firma postanowiła rozpocząć także produkcję kół rowerowych. To również czas, kiedy zaczęto tworzyć karbonowy osprzęt. Obecnie Campagnolo opracowuje system oparty na elektronicznym zmienianiu biegów.

Firma jest skupiona na produkcji części przeznaczonych głównie do kolarstwa szosowego i torowego. Campagnolo sponsoruje wiele popularnych i topowych drużyn kolarskich. Często firma jest kojarzona z postacią Eddiego Merckxa, który niemal przez całą swoją karierę używał osprzętu od Campagnolo.

Ciekawostką jest fakt, że włoski producent Campagnolo oferuje także aluminiowe koła samochodowe dla niecodziennych pojazdów samochodowych, otwieracze do butelek wina, a nawet odzież narciarską.

Grupy produktów Campagnolo

Grupy osprzętu Campagnolo 2008 można podzielić na:

  • Torowe – Record Pista
  • Szosowe dwurzędowe – Super Record, Record, Chorus, Centaur, Veloce, Mirage, Xenon
  • Szosowe trzyrzędowe – Champ Triple, Race Triple, Comp Triple

Grupa 2007 wyróżniała się tym, że korby Campagnolo Record i Campagnolo Chorus Ultra Torque dostepne były tylko z karbonu, a korby Campgnolo Centaur Ultra Torque były produkowane z aluminium.

Campagnolo Veloce to grupa szosowa, która od 2009 roku stała się podstawowym dostarczycielem osprzętu rowerowego. Przeznaczona jest nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla amatorów. To niezwykle precyzyjne części.

Campagnolo Potenza jest 11–rzędową grupą, której osprzęt wykonany jest w większej mierze z aluminium – włókno węglowe jest tutaj w znikomych ilościach. To wpływa na zmniejszenie kosztu produktów tej grupy.

Firma Campagnolo jest także producentem kół rowerowych. Koła Campagnolo można podzielić na trzy grupy:

  • Nisko profilowe – Hyperon, Neutron, Proton
  • Średnio profilowe – Eurus, Zonda, Scirocco, Vento, Khamsin
  • Wysoko profilowe – Bora, Ghibli

Najnowsze z 2020 roku koła Campagnolo Zonda to profesjonalne koła przeznaczone do rowerów wyścigowych. Są to lekkie koła charakteryzujące się wysoką wytrzymałością.

O wysokiej jakości sprzętu rowerowego dostarczanego od firmy Campagnolo świadczy ogromna liczba zwycięzców Tour de France, którzy używali części pochodzących właśnie od włoskiego producenta.