Garmin

Garmin Ltd. – amerykańska spółka publiczna z siedzibą w Olathe w stanie Kansas. Firma powstała w 1989 roku z inicjatywy Gary’ego Burrella oraz Min Kao i początkowo funkcjonowała pod nazwą ProNav, nowa nazwa jest połączeniem pierwszych trzech liter imion obu założycieli. Zarówno Burrell, jak i Kao przed stworzeniem Garmin mieli spore doświadczenie. Pierwszy był dyrektorem i wicedyrektorem ds. inżynierii w firmach, takich jak Lowrance Electronics, King Radio Corporation i AlliedSignal, a drugi współpracował m.in. z NASA, amerykańską armią, a także uczestniczył w tworzeniu pierwszego nawigatora GPS w King Radio Corporation.

Z tego względu sztandarowymi produktami produkowanymi przez firmę Garmin są przede wszystkim odbiorniki GPS, w tym nawigacje rowerowe oraz urządzenia wearables. W skład asortymentu wchodzą również liczniki rowerowe, czujniki kadencji i szeroko pojęta elektronika rowerowa. Pierwszy produkt przedsiębiorstwa, GPS 100AVD, został zaprezentowany w 1991 roku i był dedykowany głównie żeglarzom i pilotom niedużych samolotów. Firma nie ograniczała swojej działalności do jednej dziedziny i właśnie dlatego jest liderem w branży nawigacyjnej, a jej urządzenia są popularne również wśród fanów sportów outdoorowych, w tym rowerzystów i kolarzy. Na przestrzeni lat dokładność sygnału w produktach Garmin poprawiła się z ok. 100 do 10 m, co oznacza tylko marginalny błąd pomiaru. Mało który producent może poszczycić się taką precyzją.

W 2007 roku firma zatrudniała ponad 7000 pracowników na całym świecie, obecnie liczba wzrosła do 8000 (z czego aż 5000 pracuje poza Stanami Zjednoczonymi), a liczba wszystkich oddziałów na świecie wynosi 65. W chwili dzisiejszej dystrybucja urządzenia GPS Garmin sięga aż 100 krajów na całym świecie.