Kenda

Kenda (Kenda Rubber Industrial Company) – tajwański producent opon do rowerów, motocykli, quadów, przyczep i innych cięższych pojazdów. Marka powstała w 1962 roku w Yuan-Lin, tam też otwarto pierwszą fabrykę opon Kenda. Motto Kenda brzmi następująco: „uczciwość, jakość, serwis, innowacje”. Założyciel, Yang Jinbao, ukończył studia na Narodowym Uniwersytecie Taichung, a przed założeniem własnego biznesu pracował w dwóch firmach zajmujących się produkcją różnego rodzaju ogumienia. W połowie lat czterdziestych został współzałożycielem przedsiębiorstwa Hwa Fong Rubber, które obecnie króluje w branży na Tajwanie i znacząco przyczynił się do jej silnej pozycji na rynku.

Działalność marki rozpoczęła się od produkcji opon rowerowych oraz dętek, jednak Kenda szybko rozszerzyła asortyment o opony motocyklowe. Teraz w sprzedaży znajdują się także solidniejsze opony samochodowe i autobusowe, a nawet opony dostosowane do maszyn wykorzystywanych w przemyśle rolniczym. Mimo to priorytetem pozostają dla Kenda opony rowerowe. W 2000 roku podjęto współpracę z Cooper Tire, która w późniejszych latach zaowocowała utworzeniem spółki na zasadzie joint venture oraz dodaniem do asortymentu Kenda opon radialnych.

Dziś opony rowerowe Kenda mają zasięg międzynarodowy. Od 2010 roku firma znajduje się wśród 30 największych światowych producentów ogumienia i łącznie zatrudnia prawie 1,5 tysiąca pracowników, a jej roczne obroty osiągają ponad 5 miliardów dolarów. Obecnie Kenda posiada dwie siedziby na rodzimym Tajwanie oraz jedną w Stanach Zjednoczonych. Oprócz hal produkcyjnych w Yuan-Lin firma ma także zagraniczne fabryki w Shenzhen, Jiangsu, Tianjin i Kunshan – w Chinach – oraz w Dong Nai w Wietnamie.