Kross

Kross – polski producent rowerów i akcesoriów rowerowych sprzedawanych w ponad 50 krajach świata. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek rowerów.

Historia

Przedsiębiorstwo Kross S.A. zostało założone w 1990 roku w Przysnaszu przez Zbigniewa Sosnowskiego. Firma zaczęła swoją działalność od sklepu rowerowego, który z biegiem czasu przekształcił się w hurtownię, a następnie montownie rowerów. W kolejnych latach firma zaczęła produkcję własnych jednośladów sprzedawanych na początku pod marką Grand, a od 2003 roku pod marką KROSS. Przedsiębiorstwo zajmowało się także produkcją skuterów sprzedawanych pod marką Zipp. Rozwój firmy pozwolił na produkcję coraz bardziej zaawansowanych rowerów wyczynowych, które stawały się coraz bardziej konkurencyjne dla rowerów produkowanych przez inne światowe firmy. W 2017 roku Kross jako pierwszy w Polsce zaczął produkować ramy wykonane z włókna węglowego. W tym samym roku przedsiębiorstwo wykupiło markę Multicycle – producenta rowerów elektrycznych z Holandii. Firma sprzedaje także rowery miejskie pod marką Le Grand. Wizją firmy jest łączenie rowerów z ludźmi przez zaoferowanie wysokiej jakości rowerów przystępnych finansowo dla danego użytkownika.

Kross Racing Team

W 2006 roku utworzona została zawodowa grupa kolarska Kross Racing Team specjalizująca się w kolarstwie górskim finansowana przez firmę Kross S.A. Pozwoliło to na zdobywanie doświadczenia potrzebnego do budowy coraz lepszych rowerów. Zawodnicy Kross Racing Team odnoszą sukcesy i konkurują z najlepszymi na świecie, jeżdżąc na rowerach polskiej produkcji.

Produkty

Obecnie Kross produkuje rowery wraz z komponentami oraz akcesoriami rowerowymi przeznaczonymi do różnych zastosowań – od profesjonalnego kolarstwa górskiego cross country, przez rowerki dziecięce, po rowery elektryczne. Oto niektóre z nich:

– rowery górskie:

  • Kross Level – to grupa rowerów typu hardtail przeznaczonych do cross country o zacięciu sportowym od najbardziej podstawowego modelu, aż po rowery startujące w drużynie Kross Racing Team. Występują w wersjach z ramą wykonaną z aluminium jak i w wersjach karbonowych. Występują także w wersji Boost – elektrycznej.
  • Kross Earth – to grupa rowerów o pełnym zawieszeniu przeznaczonych do cross country. Podobnie jak Level startują w barwach Kross Racing Team oraz występują w wersjach aluminiowych i karbonowych.
  • Kross Hexagon – to rowery przeznaczone do rekreacyjnego kolarstwa górskiego. Występuje także w wersji elektrycznej.
  • Kross Moon – to aluminiowe rowery z zawieszeniem przeznaczone do enduro.

– niektóre pozostałe rowery:

  • Kross Vento – to grupa rowerów szosowych występujących zarówno z ramami karbonowymi jak i aluminiowymi, w geometrii sportowej oraz typu endurance. W rodzinie Vento występują także rowery przeznaczone do kolarstwa przełajowego – z oznaczeniem CX, oraz do triathlonu z oznaczeniem TR.
  • Kross Esker – to grupa rowerów gravelowych.
  • Kross Evado – to grupa rowerów crossowych występujących w wersjach z wysoką, lub niską ramą.
  • Kross Trans – to grupa rowerów trekkingowych podobnie jak Evado występujących w wersji z wysokimi i niskimi, tzw. damskimi ramami. Występuje także w wersji elektrycznej.