Lezyne

Lezyne – amerykańska marka założona przez Miki’ego Kozuzscheka, zajmująca się produkcją narzędzi i akcesoriów rowerowych, między innymi: siodełek, klaksonów, pompek, urządzeń GPS oraz oświetlenia rowerowego. Lezyne powstało 1 marca 2007 roku w San Luis Obispo w Południowej Kalifornii i od tamtej pory prężnie się rozwija. Kozuschek zaczynał karierę jako triathlonista, posiadał więc spore doświadczenie w dziedzinie kolarstwa – znał podstawowe potrzeby i problemy rowerzystów, które postanowił jak najskuteczniej rozwiązać. Przed uformowaniem Lezyne Kozuschek prowadził dwie inne firmy z tej samej branży: Maxcycles oraz Truativ, które później odsprzedał większym przedsiębiorcom. Głównym celem marki od samego początku jest konstrukcja inżynieryjna, umożliwiająca tworzenie wysokiej jakości komponentów zamiast mało solidnych plastikowych części.

W 2011 roku została uruchomiona nowa linia Lezyne – lampki LED. Oświetlenie rowerowe z zastosowaniem nowoczesnej technologii okazało się tak niezawodne i funkcjonalne, że firma szybko zdobyła pozycję lidera w tej dziedzinie. Od 2019 roku przy pomocy specjalnej aplikacji można kontrolować działanie lampek zdalnie, za pomocą smartfona lub innego sprzętu mobilnego.

Wśród ambasadorów marki znajdują się znani w świecie kolarskim sportowcy, na przykład Allison Tetric, Cedric Garcia, Jan Kocis, Mike Cotty czy Becky Gardner. Lezyne jest również patronem ośmiu zawodowych drużyn, którym zapewnia osprzęt. Na tę chwilę Lezyne liczy około 200 pracowników, a większość produktów powstaje w fabryce w Taichung na Tajwanie. Polskim dystrybutorem Lezyne jest Amp Polska.