Orbea

Orbea – to największy hiszpański producent rowerowy. Zajmuje się produkcją rowerów oraz części rowerowych. Siedziba i fabryka Orbea znajdują się w mieście Mallabia w Hiszpanii.

Historia marki

Firma została założona przez braci Juan Manuela, Mateo i Casimiro Orbea w mieście Eibar, pod nazwą Orbea Hermanos – „bracia Orbea” i zajmowała się produkcją i sprzedażą broni dla rządu. W okresie międzywojennym firma zaczęła produkcję pod kątem innych branż, aż do całkowitego porzucenia produkcji broni w 1930 roku i rozpoczęcia produkcji rowerów – Orbea Bicycles, gdzie szybko zyskała uznanie dzięki występowi Mariano Cañardo podczas Tour De France na rowerze ich produkcji, po czym utworzyła swój pierwszy zespół kolarski. W związku z problemami finansowymi w 1969 roku firma została wykupiona od rodziny Orbea przez jej pracowników i przeniosła produkcję do Mallabii, gdzie zaczęto produkować początkowo rowery przeznaczone do rekreacji, by w latach 80. powrócić do rywalizacji w profesjonalnym kolarstwie.

Produkty marki

Głównymi produktami Orbea są rowery, które produkowane są w fabryce w Mallabi bądź w Portugalii, a produkcja samych ram prowadzona jest także w Chinach. Rowery Orbea (w 2020 roku) to m.in.:
• rowery szosowe: wyścigowe Orca, endurance Avant i Terra typu all road;
• rowery górskie: Oiz i Alma do XC, trailowe Occam i Laufey, oraz Rallon do jazdy enduro;
• rowery triathlonowe – Ordu;
• rowery miejskie: Carpe, Katu, Vector i Optima;
• rowery elektryczne: szosowy Gain Road, górski Wild, miejski Katu, Keram i Optima.