Romet

Romet – polska marka rowerów, motorowerów, skuterów i motocykli z wieloletnią historią przez lata produkowanych przez przedsiębiorstwa pod różnymi nazwami. Jednoślady tej marki od lat towarzyszą pokoleniom Polaków, a także sprzedawane są poza granicami kraju.

Historia

W 1971 roku Zjednoczone Zakłady Rowerowe powstałe na powojennym PaFaRo (Państwowe Fabryki Rowerów) zmieniło nazwę na Zakłady Rowerowe „Romet”. To początek funkcjonowania przedsiębiorstwa państwowego skupiającego prawie cały przemysł rowerowy w Polsce pod nową nazwą. Do tego czasu Zjednoczone Zakłady Rowerowe sprzedawały po kilkaset tysięcy sztuk rowerów i kilkadziesiąt tysięcy motorowerów rocznie, także w eksporcie pod nazwą Universal. W latach 70 przedsiębiorstwo przekroczyło produkcję 1 mln sztuk rocznie, będąc największym producentem rowerów w Europie. W tym okresie starano się maksymalnie wykorzystać zasoby technologiczne dostępne w kraju. Konieczność wykorzystywania krajowych surowców i komponentów produkowanych w kraju odbiła się na finalnej jakości jednośladów, przez co nie były zbyt atrakcyjne dla krajów zachodnich, jednak dobrze sprzedawały się na rynku krajowym.

W międzyczasie przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Zakłady Rowerowe „Predom-Romet” po wejściu w skład Zjednoczenia Przemysłu Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Predom. Do lat 90-tych zakłady rowerowe przeżywały swój najlepszy okres, aż do komercjalizacji w 1991 roku i przekształcenia w spółkę akcyjną Zakłady Rowerowe „Romet” S.A. Po powstaniu dużej liczby przedsiębiorstw konkurencyjnych w kolejnych latach i zmianach na rynku rowerowym po nieudanej prywatyzacji spółka upadła i w 2005 roku została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Rok później przedsiębiorstwo Arkus & Romet Group przejęło prawa do znaków towarowych „Romet” i wznowiło produkcję rowerów. Arkus & Romet produkuje do dzisiaj rowery, motorowery, skutery oraz motocykle pod marką Romet. Obecnie przedsiębiorstwo finansuje także własną drużynę sportową zrzeszającą zawodników startujących w różnych dyscyplinach kolarskich.

Produkty

Pod marką Romet najwięcej modeli rowerów i motorowerów produkowanych było w czasach PRL. Do tych modeli można zaliczyć:

 • składaki jak Wigry, Karat, Flaming, Sokół, czy Jubilat, których konstrukcja opierała się na możliwości złożenia ramy w pół. Cechą charakterystyczną tych rowerów są mniejsze koła i wysoka kierownica.
 • motorowery typu Komar, Pony (tzw. Motorynka), Kadet, czy Ogar.
 • rowery turystyczne jak Gazela, czy Wagant.
 • rowery szosowe jak Sport, Mistral, Rekord, Sprint czy Huragan.
 • rowery damskie (tzw. damka) jak Turing, Syrena, Sonata, Sawa, Laura, Goplana, czy Jagna.

Wiele z tych modeli można nadal spotkać pomimo upływu czasu podróżując po dzisiejszej Polsce. Obecnie pod marką Romet produkowane są rowery zgodnie z dzisiejszymi standardami i najpopularniejszymi przeznaczeniami, od MTB do rowerów miejskich i elektrycznych. Niektóre modele to:

 • górski rekreacyjny Romet Rambler,
 • górski cross country – Romet Mustang,
 • szosowy Huragan, pod tą samą nazwą co w ubiegłym wieku,
 • crossowy Romet Orkan,
 • trekkingowe Wagant i Gazela, także noszące nazwy po poprzednikach,
 • miejskie Wigry, Jubilat, będące nadal rowerami składanymi, czy damski Turing,
 • elektryczne rowery miejskie, trekkingowe i górskie.