SRAM

SRAM – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją osprzętu i części rowerowych. Jest jedną z największych firm na świecie działających w tej branży.

Historia

Firma została założona w 1987 roku w Chicago, USA. Jej nazwa pochodzi od imion założycieli: Scott, Ray oraz Sam. Początkowo zajmowała się produkcją manetek obrotowych do rowerów szosowych, które później zostały zaadaptowane na potrzeby rowerów górskich. W kolejnych latach działalności SRAM zaczynało produkować własne przerzutki, aż do kompletnych napędów. Do końca XX wieku firma zajmowała się głównie szybko rozprzestrzeniającym się kolarstwem górskim, jednak z początkiem XXI wieku SRAM powróciło do kolarstwa szosowego. Przez lata rozrastające się przedsiębiorstwo przejmowało kolejne firmy produkujące części rowerowe poszerzając swoje wpływy i zwiększając możliwości dzięki pozyskiwaniu wyspecjalizowanych linii produkcyjnych oraz doświadczonych inżynierów. Obecnie grupy osprzętu SRAM dostępne są w różnych segmentach cenowych, aż do najwyższych stosowanych przez zawodowców i konkurencyjnych z pozostałymi producentami.

Marki należące do SRAM

SRAM przez lata swojej działalności wykupiło kilka firm działających w branży rowerowej. Należą do nich:

Grupy Osprzętu SRAM

SRAM posiada w swojej ofercie napędy zarówno do rowerów górskich, jak i szosowych w różnych przedziałach cenowych. Oto niektóre z nich:

– Grupy górskie:

  • SRAM XX1 – topowa grupa górska, zbudowana z myślą o maksymalnych osiągach i najniższej wadze. Jako pierwsza wprowadziła napędy jednorzędowe. Posiada elementy wykonane z karbonu i tytanu. Występuje w wersji 12-rzędowej Eagle, a także w wersji bezprzewodowej AXS. W jej skład wchodzi także sztyca sterowana bezprzewodowo.
  • SRAM GX – posiada większość technologii dostępnych w wyższych grupach, które dzięki zastosowaniu innych materiałów pozwoliły obniżyć ich cenę. Występuje w wersji 1 i 2-rzędowej, oraz w wersji Eagle z 12-rzędową kasetą.
  • SRAM NX – najtańszy napęd jednorzędowy w ofercie. Występuje w wersji 12-biegowej Eagle.

– Grupy szosowe:

  • SRAM Red – najlżejsza grupa przerzutek szosowych 2×11 na rynku. Wykonana jest z karbonu i tytanu. Występuje w wersji elektronicznej eTap, a także w wersji z 12-rzędową kasetą. Wybierana przez profesjonalnych zawodników.
  • SRAM Force – to nieco tańsza grupa wyścigowa przejmująca technologie z grupy wyższej. Posiada hydrauliczne hamulce szczękowe.
  • SRAM Apex – to podstawowa grupa szosowa SRAM, jest na poziomie konkurencyjnej Shimano Tiagra.

Innowacje

Niektóre innowacje wprowadzone na rynek przez amerykański koncern:

  • Manetka typu grip-shift – manetka zmiany biegów, pozwala na zmianę przełożenia przez obrót manetki w osi kierownicy.
  • Bębenek piasty XD – pozwala na zastosowanie kasety z większą ilością przełożeń, oraz na zwiększenie pierwszej koronki.
  • DoubleTap – system klamkomanekti pozwalający na zmianę przełożeń w górę i w dół ruchem dźwigni w jedną stronę.