Klucz do korby rowerowej

Klucz do korby rowerowej – to narzędzie umożliwiające zdejmowanie korby z osi suportu. Stosowany jest w systemach mocowania korb na kwadrat lub opartych o wielowypust jak np. Shimano Octalink. Nazywane są także ściągaczami do korb.

Budowa klucza do korby rowerowej

Konstrukcja klucza do korb składa się z dwóch części ruchomych względem siebie. Zewnętrzna posiada gwint, który wkręca się w ramie korby podczas jej ściągania. Podczas obracania kluczem wysuwa się jego wewnętrzna część, co podczas ściągania korby odpycha ją od osi suportu, co skutkuje jej łatwym ściągnięciem. Systemy mocowania na kwadrat wymagają innych ściągaczy od systemów na wielowypust, jednak często ściągacze oferowane są z odpowiednimi nakładkami umożliwiającymi obsługę obu systemów. Klucze występują w wersjach wymagających użycia klucza płaskiego lub w wersjach ze zintegrowanym uchwytem.

Zastosowanie klucza do korby rowerowej

Klucz służy wyłącznie do zdejmowania korby, co jest konieczne np. podczas serwisu suportu. Przed użyciem ściągacza konieczne jest użycie klucza imbusowego do zdjęcia nakrętki. Korby w systemach dwuczęściowych nie wymagają specjalnych typów kluczy do ściągania, mogą natomiast okazać się przydatne klucze do nakrętek w nietypowych kształtach.