Klucz do nypli rowerowych

Klucz do nypli rowerowych – narzędzie przeznaczone do obrotu nypli łączących szprychy z kołem roweru. Bywa nazywany kluczem do szprych.

Zasada działania klucza do nypli

Klucz do nypli przeznaczony jest do ich obracania, co umożliwia regulację naciągu połączonych przez nie do obręczy koła szprych. Możliwe jest to dzięki budowie nypla, w której wnętrze jest nagwintowane, co umożliwia wkręcenie w niego szprychy o odpowiednim gwincie oraz odpowiedniej budowie zewnętrznej z przewężeniem odpowiadającym otworowi klucza do nypli. Obrót nyplem względem szprychy zmienia jej naciąg, co pozwala na wycentrowanie koła przez odpowiednią regulację naciągu wszystkich szprych.

Budowa klucza do nypli

Najistotniejszą cechą budowy klucza jest otwór o odpowiednim rozmiarze pozwalający na dopasowanie klucza do nypli. Istnieje wiele standardów szerokości nypli, a zarazem kluczy. Do najpopularniejszych należą:

  • 3,20 mm (0,127″) – 12G,
  • 3,30 mm (0,130″) – 13G,
  • 3,45 mm (0,136″) – 14G,
  • 3,96 mm (0,156″) – 15G.

Można spotkać także nyple w mniejszych rozmiarach. Zasadniczo poza otworem można spotkać klucze w różnych kształtach pozwalających na mniej lub bardziej wygodną obsługę, lub często obsługę nypli o różnych rozmiarach.