Klucz do odkręcania wolnobiegu

Klucz do odkręcania wolnobiegu – to narzędzie rowerowe umożliwiające demontaż wolnobiegu zintegrowanego z tylnymi zębatkami z piasty koła.

Budowa klucza do wolnobiegu

Budowa klucza do wolnobiegu opiera się na wielowypuście dopasowanym do konkretnego modelu wolnobiegu. Występują klucze zintegrowane z uchwytem lub o zakończeniu umożliwiającym na dopasowanie klucza płaskiego, lub nasadowego w odpowiednim rozmiarze. Wolnobiegi różnią się pod względem wielowypustu w zależności od producenta, przez co klucz musi posiadać odpowiadający mu wielowypust. Zdarza się kompatybilność z kluczami do kaset.

Zastosowanie klucza do wolnobiegu

Klucz ten przeznaczony jest do odkręcania wolnobiegu w celu jego wymiany lub np. serwisu piasty, lub wymiany szprych. Do jego odkręcenia wystarcza sam klucz (lub w zestawie z kluczem płaskim/nasadowym). Umieszcza się go w otworze wewnątrz wolnobiegu po zdjęciu koła z roweru i odkręca się poprzez obrót w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Analogicznie wykonuje się jego montaż. Podczas jazdy wolnobieg sam się dokręca, przez co jego demontaż jest znacznie trudniejszy od montażu.