Klucz do piasty rowerowej

Klucz do piasty rowerowej – to narzędzie przeznaczone do odkręcania konusów piasty. Nazywany jest także kluczem do konusów.

Budowa klucza do piasty rowerowej

Budowa klucza do konusów zbliżona jest do zwykłych kluczy płaskich. Są one jednak wyraźnie cieńsze pod względem szerokości od typowych kluczy ze względu na konstrukcję piasty, która wymusza użycie dwóch kluczy do jej rozkręcenia. Klucze występują w różnych rozmiarach dopasowanych do różnych piast. Zdarza się połączenie kilku rozmiarów klucza w jednym narzędziu.

Zastosowanie klucza do piasty rowerowej

Klucz do piast wykorzystywany jest podczas rozkręcania i skręcania piasty rowerowej, co wykonuje się podczas jej serwisu. Rozkręcenie piasty, w zależności od przypadku może być bardzo trudne lub niemożliwe bez użycia specjalnego narzędzia. Podczas serwisu pomocny może okazać się klucz do wykręcenia bębenka w postaci zazwyczaj klucza imbusowego nr 10. Najtrudniejszym elementem serwisowania piasty jest jej skręcenie, wykonywane przy użyciu klucza do konusów, ze względu na konieczność użycia odpowiedniej siły, tak by nie było zbyt dużego luzu, a jednocześnie by mogła się swobodnie obracać.