Łyżka do opon rowerowych

Łyżka do opon rowerowych – to narzędzie ułatwiające demontaż opony z obręczy koła roweru. Najczęściej używa się dwóch lub trzech sztuk jednocześnie.

Budowa łyżki do opon

Łyżka do opon zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego lub rzadziej z metalu. Ma podłużny płaski kształt i z jednej strony zakończona jest specjalnie wyprofilowanym zagięciem umożliwiającym zahaczenie jej o stopkę opony podczas ściągania. Z drugiej strony łyżka zazwyczaj zakończona jest haczykiem umożliwiającym zablokowanie jej o szprychy koła. Często występują one w zestawach po 2-3 sztuki, w których ich konstrukcja umożliwia ich jak najbardziej kompaktowe złożenie.

Zastosowanie łyżki do opon

Łyżki stosuje się do zdejmowania opon rowerowych w celu ich wymiany lub w celu wymiany samej dętki (lub np. płynu uszczelniającego w oponach tubeless). Do efektywnego zdjęcia opony najłatwiej zastosować co najmniej dwie łyżki, gdzie pierwszą podważa się oponę i blokuje łyżkę o szprychę, a drugą przesuwa się w powstałej szczelinie między oponą a obręczą, co powoduje „wyskoczenie” stopki opony na zewnątrz obręczy koła.