Przymiar do łańcucha rowerowego

Przymiar do łańcucha rowerowego – to narzędzie umożliwiające szybką kontrolę stopnia wyciągnięcia łańcucha w rowerze.

Budowa przymiaru do łańcucha

Przymiar łańcucha może mieć różną konstrukcję. Wspólną cechą przymiarów są ząbki o precyzyjnym rozstawie umożliwiające wsunięcie ich między ogniwa łańcucha. Najczęściej spotyka się rozstawy z oznaczeniami:

  • 0,5,
  • 0,75,
  • 1.

Oznaczają one procentowe wyciągnięcie łańcucha mierzone na określonej, w zależności od modelu przymiaru, ilości ogniw (często 10). Gdzie odpowiednio 1 oznacza 1%, 0,5 oznacza 0,5% itd. Ząbki są specjalnie wyprofilowane w taki sposób, że dopiero całkowite ich wpadnięcie między ogniwa podczas dokonywania pomiaru oznacza wyciągnięcie na oznaczonym poziomie.

Zastosowanie przymiaru do łańcucha

Przymiar wykorzystuje się do szybkiej kontroli zużycia łańcucha, które odpowiada za poprawną, precyzyjną pracę układu napędowego roweru. Wymiana łańcucha na określonym poziomie zużycia pozwala na ograniczenie nadmiernego zużycia zębatek w układzie napędowy wynikającego z innego ruchu wyciągniętego łańcucha. Pomiar zużycia łańcucha przy pomocy przymiaru nie jest do końca precyzyjny, ze względu na różny ruch roboczy rolek łańcucha w różnych egzemplarzach. Zastępczo można zmierzyć odległość między sworzniami, należy jednak pamiętać, że są to wielkości poniżej 1mm.