Rozkuwacz do łańcucha rowerowego

Rozkuwacz do łańcucha rowerowego – to narzędzie rowerowe przeznaczone do rozdzielania i łączenia ogniw łańcucha rowerowego przy pomocy sworznia. Bywa nazywany skuwaczem.

Budowa rozkuwacza

Działanie rozkuwacza opiera się na budowie przypominającej najczęściej małe imadło. Pozwala ono na odpowiednie oparcie łańcucha, tak by umieścić sworzeń łączący ogniwa łańcucha idealnie w miejscu, gdzie umieszczona jest śruba rozkuwacza. Śruba przez obrót wykonywany przez użytkownika pozwala na wyciśnięcie sworznia łączącego łańcuch, a w rezultacie na jego rozkucie. Analogicznie przez działanie w drugą stronę rozkuwacz pozwala na połączenie ogniw łańcucha przez wciśnięcie sworznia.

Zastosowanie rozkuwacza

Rozkuwacz łańcucha przeznaczony jest do zarówno rozkuwania jak i skuwania łańcucha rowerowego. Jest specjalnie zaprojektowanym narzędziem do tego celu, przez co umożliwia precyzyjne skuwanie i rozkuwanie łańcucha bez uszkadzania jego elementów. Rozkuwacze występują jako oddzielne narzędzia oraz jako jeden z elementów zestawów narzędziowych typu multitool.