Ściągacz do korb rowerowych

Ściągacz do korb rowerowych – to narzędzie umożliwiające zdejmowanie korb w systemach „na kwadrat” lub opartych o wielowypusty, jak np. Ocatalink od Shimano.

Budowa ściągacza do korby rowerowej

Ściągacze występują jako samodzielne narzędzia zintegrowane z uchwytem, lub w wersji wymagającej użycia klucza płaskiego jako ramienia potrzebnego do obrotu. Narzędzie to posiada na zewnętrznej części gwint, który umieszcza się w odpowiadającym mu gwintowanym otworze w korbie, w miejscu jej łączenia z osią suportu. Wkręcanie ściągacza powoduje wypychanie jego środkowej części, co powoduje odpychanie ramienia korby od osi suportu, co w rezultacie powoduje jej ściągnięcie. Do systemów korb mocowanych na kwadrat konieczne jest użycie innego ściągacza niż do korb mocowanych na wielowypust. Istnieją jednak narzędzia, które dzięki specjalnym nakładkom pozwalają na obsługę obu systemów.

Zastosowanie ściągacza do korby rowerowej

Ściągacz do korb służy wyłącznie do ściągania korby rowerowej, co dzieje się np. podczas jej wymiany lub podczas serwisu wkładu suportu. Do ściągnięcia korby konieczne jest także użycie klucza imbusowego w celu zdjęcia nakrętki.